W 2019 roku w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego pracodawcy będą mieli do dyspozycji więcej środków na rozwój kwalifikacji zawodowych (zarówno swoich jak i pracowników) niż w ubiegłym roku. Nasze województwo otrzymało ponad 6 milionów złotych – mówi Kornelia Kin-Szymiec, inspektor w WUP. KFS stanowi specjalną część środków Funduszu Pracy, a powstał z myślą o pracodawcach i pracownikach, pomagając przede wszystkim w dofinansowaniu kosztów szkolenia kursów lub studiów podyplomowych.
Do jakiej instytucji powinien zgłosić się pracodawca jeśli chciałby aplikować o dofinansowanie?
Środki KFS są w dyspozycji powiatowych urzędów pracy, zatem pierwsze kroki warto skierować do urzędu, który swoim działaniem obejmuje siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. Tam też składamy wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego wraz z załącznikami w formie papierowej. Na stronie internetowej PUP są do pobrania potrzebne formularze.
Na jakie kształcenie można dostać dofinansowane ze środków KFS?
Corocznie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ustala priorytety, oferując wsparcie w pierwszej kolejności do wybranych sektorów czy grup pracowników. Priorytety są podstawą, bowiem w pierwszej kolejności do rozpatrzenia kwalifikują się wnioski, które spełniają wymagania przynajmniej jednego z nich.
W 2019 roku wyznaczono sześć priorytetów wydatkowania KFS:
Pracodawcy obawiają się, że na początku roku wpłynie duża liczba wniosków i środki wyczerpią się szybko…
Limity środków KFS dla powiatowych urzędów pracy, w bieżącym roku są dwukrotnie wyższe, niż w roku ubiegłym. W związku z tym nie powinno być problemu z ich dostępnością. Ponadto po wyczerpaniu limitu podstawowego, powiatowe urzędy pracy będą mogły uzyskać dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy.
Jak należy rozliczyć wniosek, czy procedura jest równie skomplikowana jak w przypadku funduszy unijnych?
W przypadku środków z KFS procedura jest prosta. Wszystkie szczegóły są zawarte w umowie pomiędzy PUP a pracodawcą. Warto pamiętać, iż osoby, które skorzystały ze szkolenia w ramach KFS muszą na koniec posiadać zaświadczenie o ukończeniu wybranej formy kształcenia oraz pozostawać w stosunku pracy z pracodawcą podczas korzystania z dofinansowania.
W jaki sposób zachęciłaby Pani pracowników i pracodawców do skorzystania z możliwości, jakie daje KFS?
Celem utworzenia KFS było m.in. zapobieganie utracie przez pracowników zatrudnienia z powodu nieadekwatnych kompetencji do wymagań zmieniającej się gospodarki oraz poprawa zarówno pozycji firmy jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy. Postęp technologiczny wymusza konieczność dopasowania się do nowych wymagań oraz zmiennej organizacji pracy. Stąd potrzeba dokształcania się (bez względu na wiek i zajmowane stanowisko). Dzięki środkom KFS możliwe jest pokrycie aż do 100% kosztów kształcenia ustawicznego w przypadku mikroprzedsiębiorstw i do 80% dla pozostałych firm, w ten sposób środki KFS wspierają rozwój zawodowy pracodawców i pracowników.
Etapy dofinansowania kształcenia ustawicznego ze środków KFS:
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z powiatowym urzędem pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej bądź Wojewódzkim Urzędem Pracy w Olsztynie (tel. 89 522 79 00).
powrót