Wielu przedsiębiorców uważa, że prace badawczo-rozwojowe są czymś, na co stać tylko wielkie firmy, które inwestują miliardy w ogromne laboratoria. Jednak niezliczone innowacje – duże i małe – powstały w niewielkich firmach, które potem stały się liderami rynku. Prace badawczo-rozwojowe to proces mający na celu stworzenie nowej lub ulepszonej technologii lub produktu, który może zapewnić firmie przewagę nad konkurentami. Sam proces jest złożony i ryzykowny, dlatego prowadzenie prac badawczo-rozwojowych musi być starannie przygotowane, zorganizowane i zarządzane.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wydało broszurę, w której prezentuje dobre praktyki w realizacji kolejnych etapów prac badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, które skorzystały z dofinansowania w ramach tzw. „szybkiej ścieżki”, czyli działań 1.1.1 i 1.1.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).
Z „szybkiej ścieżki” skorzystało do tej pory kilkaset przedsiębiorstw, z czego więcej niż połowa to mikro i małe przedsiębiorstwa. Prawie co drugi mikro przedsiębiorca i co trzeci mały przedsiębiorca korzystający z „szybkiej ścieżki” nie prowadził wcześniej prac badawczo-rozwojowych. Opisane w broszurze dobre praktyki pokazują na co trzeba zwrócić uwagę w kolejnych etapach prac badawczo-rozwojowych i jak rozwiązywano pojawiające się w trakcie realizacji problemy. Doświadczenia prezentowane w publikacji mają charakter uniwersalny – znajdują zastosowanie we wszelkiego typu projektach badawczo-rozwojowych, również tych, które nie są dofinansowywane ze środków publicznych.
Pobierz:
Dobre praktyki w zarządzaniu projektem badawczo-rozwojowym
Źródło: http://www.ncbr.gov.pl
powrót