Jeszcze w styczniu przedsiębiorcy z województwa warmińsko – mazurskiego będą mieli możliwość skorzystania z instrumentu finansowego pod nazwą „Pożyczka Regionalna dla MŚP”. To rozwiązanie wspiuje się ramy Strategii Inwestycyjnej Zasobów Zwróconych Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2023-2033 i stawia na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w regionie.
Kto może ubiegać się o udzielenie pożyczki?
O udzielenie pożyczki mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu woj. warmińsko-mazurskiego.
Na jaki cel można uzyskać pożyczkę?
Przedsięwzięcie musi być zlokalizowane na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i związane ze wzrostem konkurencyjności, w tym:
- zakup środków trwałych, w tym maszyn, urządzeń, aparatów, środków transportu z wyłączeniem podgrupy KŚT 741 (według Klasyfikacji Środków Trwałych GUS), narzędzi, przyrządów, wyposażenia, innych ruchomości;
- zakup nieruchomości, przy czym dopuszcza się finansowanie do wysokości 90% zakupu nieruchomości niezabudowanej lub zabudowanej pod warunkiem, że jest on uzasadniony realizacją przedsięwzięcia, w którym prowadzona będzie działalność produkcyjna, rozumiana jako wytwarzanie produktów, świadczenie usług lub obrót towarami oraz wiążąca się z zastosowaniem zasobów przedsiębiorstwa, takich jak np. urządzenia/maszyny, siła robocza, techniki wytwórcze, sieć informacyjna, materiały, surowce. W ramach przedsięwzięcia konieczne jest także finansowanie działań dotyczących danego produktu/usługi mających związek z nabywaną nieruchomością;
- finansowane mogą być wyłącznie nieruchomości niemające przeznaczenia mieszkalnego, nie przeznaczone do obrotu, nie stanowiące lokaty kapitału;
- zakup wartości niematerialnych i prawnych;
- zakup usług obcych np. robót budowlanych, remontowych, montażowych i instalacyjnych, usług transportowych, przy czym dopuszcza się finansowanie zakupu usług obcych, pod warunkiem, że są one uzasadnione realizacją przedsięwzięcia, tzn. są związane z inwestycjami w środki trwałe i/lub wartości niematerialne i prawne;
- zakup środków obrotowych (kapitał obrotowy) w postaci zapasów, towarów, materiałów, produktów gotowych, półproduktów, produktów w toku, zaliczek na dostawy krótkoterminowe – do wysokości 30% pożyczki, przy czym przeznaczenie kapitału obrotowego musi być bezpośrednio związane z realizacją przedsięwzięcia rozwojowego, na które zostało przyznane finansowanie.
Maksymalna kwota pożyczki:
Kwota pożyczki wynosi do 1.000.000,00 zł.
Okres spłaty pożyczki:
Maksymalny okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 84 miesiące, od wypłaty jakiejkolwiek kwoty Jednostkowej Pożyczki Regionalnej dla MŚP.
Okres karencji:
Maksymalny okres karencji w spłacie kapitału wynosi do 12 miesięcy od dnia jej uruchomienia, przy czym karencja nie wydłuża okresu spłaty Pożyczki.
Oprocentowanie i preferencje:
1.Oprocentowanie stałe 1,42%w stosunku rocznym, na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, zgodnie z zasadami udzielania pomocy de minimis, dla inwestycji:
- realizowanych przez podmioty działające na rynku nie dłużej niż 3 lata (na dzień udzielenia pożyczki),
- realizowanych na obszarach o niskim poziomie aktywności gospodarczej (zgodnie z załącznikiem do regulaminu),
- realizowane na obszarach przygranicznych (powiaty: bartoszycki, braniewski, gołdapski, kętrzyński i węgorzewski),
- realizowanych na obszarach o wysokiej stopie bezrobocia (zgodnie z załącznikiem do regulaminu),
2.Oprocentowanie stałe 2,84%w stosunku rocznym, na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, zgodnie z zasadami udzielania pomocy de minimis, dla inwestycji:
- wpływających na rozwój inteligentnych specjalizacji województwa warmińsko – mazurskiego, (https://biznes.warmia.mazury.pl/inteligentne-specjalizacje-warmii-i-mazur/)
- wykazujących wpływ na oszczędność surowców i energii,
- wykazujących wpływ na oszczędność emisji szkodliwych gazów do środowiska,
- wykazujących wpływ na rozwój innowacyjności przedsiębiorstwa,
- przyczyniających się do tworzenia trwałych miejsc pracy,
3.Oprocentowanie stałe, od 6,5% do 9,7% w stosunku rocznym, na warunkach rynkowych.
Więcej informacji oraz Regulaminy udzielania pożyczek znajdziecie w linach poniżej.
W drodze postępowania dotyczącego wyboru pośredników finansowych, prowadzonego w imieniu i na rzecz Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie podpisała umowy operacyjne z następującymi pośrednikami finansowymi:
- Konsorcjum – nabór wniosków rozpocznie się 25 stycznia 2024 roku o godzinie 9:00 w trybie ciągłym.
- Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”
Adres: Plac Św. Wojciecha 3, 14-400 Pasłęk
Strona internetowa: screp.pl
- Fundacja Rozwoju Regionu Łukta
Adres: Mazurska 30, 14-105 Łukta
Strona internetowa: frrl.org.pl
- Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej
Adres: Plac Zwycięstwa 16 lok. 3, 19-500 Gołdap
Strona internetowa: fwpr.org
2. Konsorcjum – nabór wniosków od 19 stycznia 2024 roku.
- Działdowska Agencja Rozwoju S.A.
Adres: Władysława Jagiełły 15, 13-200 Działdowo
Strona internetowa: darsa.pl
- Nidzicka Fundacja Rozwoju „NIDA”
Adres: Rzemieślnicza 3, 13-100 Nidzica
Strona internetowa: nida.pl
Te instytucje będą kluczowymi pośrednikami finansowymi, wspierającmi MŚP w uzyskaniu niezbędnych środków na rozwój, inwestycje czy modernizację. Przedsiębiorcy mogą już zacząć skorzystać z tej szansy, rozwijając swoje przedsiębiorstwa i przyczyniając się do dynamicznego rozwoju gospodarczego regionu.
W kolejnych wpisach dokonamy zestawienia pozostałych instrumentów finansowych dla MŚP dostępnych w ramach Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 (o Pożyczce na rozwój turystyki przeczytasz tu). Śledźcie naszą stronę, aby być na bieżąco z możliwościami wsparcia finansowego dostępnymi dla przedsiębiorców w nowym okresie programowania.