EIT Food (Europejski Instytut Technologii i Innowacji) rozpoczyna rekrutację uczestników do tegorocznej edycji warsztatów innowacji otwartej w sektorze rolno-spożywczym – Challenge Labs 2021. Uczestnicy, wraz z pomocą najwybitniejszych ekspertów i branżowych specjalistów, podejmą wyzwania związane z projektowaniem produktów i rozwiązań dotyczących jedzenia przyszłości. Najbardziej innowacyjne pomysły zostaną nagrodzone – zwycięski zespół dostanie 2000 EUR. Aby wziąć udział w warsztatach i dołączyć do innych innowatorów i ekspertów, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy do 10 września 2021.
W poprzednich edycjach Challenge Labs uczestnicy wypracowali rozwiązania i prototypy nowych produktów spożywczych oraz procesów usprawniających sektor rolno-spożywczy w obszarach takich jak alternatywne źródła białka, personalizacja żywności, zrównoważone rolnictwo i akwakultura, gospodarka obiegu zamkniętego czy identyfikowalność łańcucha produkcji żywności. W procesie twórczym wykorzystali metodologie design thinking i human centered design, a swoje koncepcje zaprezentowali przed jury składającym się z mentorów, doświadczonych praktyków działających od lat w branży, z takich firm i organizacji jak: Maspex, Danone, MOWI, Roślinnie Jemy, Banki Żywności oraz wielu innych. Wśród produktów i rozwiązań wypracowanych podczas drugiej edycji wydarzenia znalazły się m.in. inteligentne systemy pozwalające na dozowanie produktu na wagę w zależności od potrzeb i upodobań konsumenta, desery na bazie aquafaby czy biofu, a także masa wysokobiałkowa powstała na bazie produkcji mikrobiologicznej.
Czym jest Challenge Labs 2021?
Tegoroczna edycja Challenge Lab to maraton projektowania innowacji, którego uczestnikami będą doktoranci, naukowcy, profesjonaliści i specjaliści z branży spożywczej. Do udziału w maratonie zapraszamy zarówno technologów i inżynierów produkcji, specjalistów i managerów innowacji jak również osoby reprezentujące pozostałe obszary biznesowe w sektorze rolno-spożywczym. Podczas serii warsztatów przeprowadzimy zespoły uczestników przez etapy projektowania innowacji od zdefiniowania wyzwania do prezentacji inwestorskich. Zaprezentujemy również wyniki badania branżowego „Perspektywy rozwoju rynku spożywczego”, realizowanego w okresie lipiec – wrzesień 2021 przy udziale przedstawicieli firm i organizacji związanych z rynkiem spożywczym w Polsce. Ostatniego dnia maratonu zespoły pod czujnym okiem mentorów przeprowadzą testy swoich koncepcji z konsumentami oraz przedstawią prezentacje inwestorskie przed jury oceniającym projekty.
Jak wziąć udział w maratonie?
W maratonie mogą wziąć udział osoby mające co najmniej 2-letnie doświadczenie w branży spożywczej, będące doktorami, naukowcami, profesjonalistami lub ekspertami z doświadczeniem i pomysłami na innowacje w branży rolno-spożywczej. Aby wysłać swoje zgłoszenie należy wypełnić FORMULARZ REKRUTACYJNY i uzasadnić chęć dołączenia do grupy innowatorów sektora rolno-spożywczego. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 września 2021 r., a najlepszych kandydatów ogłosimy 24 września 2021 r.
Dlaczego warto do nas dołączyć?
Biorąc udział w Challenge Labs 2021 uczestnicy poznają profesjonalne metody i narzędzia projektowania innowacji, a także zdobywają wiedzę ekspercką i praktyczne doświadczenie z zakresu filozofii design thinking i service design. Podczas procesu twórczego eksperci dzielą się trendami branżowymi, które pozwolą na dokładną analizę przyszłości rozwoju produktów i technologii w sektorze spożywczo-rolnym. To umożliwi dostosowanie innowacji do rzeczywistych potrzeb rynkowych, zwiększając ich szansę na odniesienie sukcesu. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 2000 euro na wsparcie i dalszy rozwój zaprojektowanej innowacji.
Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji można znaleźć na stronie https://jedzenieprzyszlosci.pl/
Osoba do kontaktu:
Małgorzata Kowalińska
malgorzata.kowalinska@eitfood.eu
powrót