środa, 16 stycznia, 2019

Horyzont 2020 – Instrument MŚP

Instrument MŚP w ramach programu Horyzont 2020 skierowany jest do podmiotów z sektora MŚP, które wykazują wysoki potencjał do wzrostu, jak również mają innowacyjną technologię, produkt lub usługę i zamierzają wdrożyć je na rynek europejski i globalny. Zaproponowane innowacyjne rozwiązanie powinno rozwiązywać konkretny problem lub wypełniać lukę na rynku. Preferowane są też rozwiązania, które plasują się wysoko w skali gotowości technologicznej. Aplikować mogą zarówno pojedyncze MŚP, ale także możliwe są konsorcja narodowe lub międzynarodowe, które składają się z MŚP.

Wsparcie finansowe oferowane w zakresie instrumentu ma umożliwić skuteczną komercjalizację innowacyjnego rozwiązania na rynku europejskim, poprzez weryfikację komercyjną i technologiczną (Faza I), doprowadzenie technologii do momentu, kiedy będzie gotowa do wdrożenia (Faza II) oraz opiekę ze strony ekspertów (Faza III).

Faza I
Celem tego etapu jest ocena potencjału technicznego i komercyjnego produktu/usługi/technologii będących przedmiotem projektu. Ocena włącza także ewaluację potencjalnego ryzyka, zarządzanie własnością intelektualną oraz znalezienie partnerów do projektu. Rezultatem projektu jest sformułowanie wstępnego biznesplanu. Projekty, które zajmą najwyższe miejsca na liście rankingowej, w fazie I otrzymają ryczałt w wysokości 50 000 euro. Czas trwania projektu w tej fazie wynosi do 6 miesięcy.

Faza II
Przedmiotem tego etapu jest przetestowanie w praktyce planowanego rozwiązania/produktu/usługi aż do momentu, kiedy będzie ono gotowe do komercjalizacji. Faza II przewiduje możliwość sfinansowania działań m.in.: skalowanie, miniaturyzacja, replikacja. Realizacja projektów objętych dofinansowaniem powinna trwać od 12 do 24 miesięcy, a wartość projektu zawierać się pomiędzy 0,5 a 2,5 mln euro.

Faza III
Projekty zakwalifikowane do tej fazy będą objęte pośrednim wsparciem polegającym na ułatwieniach w dostępie przedsiębiorstw do kapitałowych i dłużnych instrumentów finansowych, pomocy w networkingu, zabezpieczeniu praw własności intelektualnej oraz dotarciem z produktem na nowe rynki. Wsparcie będzie udzielone podmiotom, które otrzymały dofinansowanie w fazie I lub II Instrumentu MŚP.

W 2019 roku przewidziane są po 4 nabory dla fazy I i II:
Faza I – 13.02.2019, 07.05.2019, 05.09.2019, 06.11.2019
Faza II – 09.01.2019, 03.04.2019, 05.06.2019, 09.10.2019

W ramach Instrumentu MŚP, przedsiębiorstwo jednorazowo może złożyć tylko jeden wniosek do fazy I lub II. Kolejny wniosek można składać w momencie otrzymania wyników ewaluacji lub zakończenia realizacji projektu w dowolnej fazie. Nie jest konieczne przejście wszystkich faz. Na przykład możliwe jest aplikowanie bezpośrednio na drugą fazę i tylko na nią lub tylko na pierwszą.

Składanie wniosków, podpisywanie umów odbywa się elektronicznie poprzez portal Funding & tender opportunities.

powrót

KALENDARZ WYDARZEŃ

PRZYDATNE LINKI

EEN Olsztyn 2023
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.