Nowoczesny przedsiębiorca doskonale wie, jak ważne są innowacje dla rozwoju firmy. W 2022 r. polskie przedsiębiorstwa wydały 55,7 mld zł na działalność innowacyjną. A nakłady na działalność B+R stanowią znaczną część tych wydatków. Coraz więcej przedsiębiorstw prowadzi wewnętrzne prace badawcze, opierając się na wiedzy swoich pracowników. Dzięki temu mogą nie tylko rozwijać nowe produkty, ale również optymalizować procesy produkcyjne. A to z kolei przekłada się na większą konkurencyjność na rynku.
Według najnowszego „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” wydanego przez PARP, poziom wydatków na B+R w Polsce systematycznie rośnie. Od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej, Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów wśród krajów UE. Na koniec 2021 r. na badania i rozwój przeznaczono ponad 8,3 mld EUR. To aż 624% więcej niż na początku członkostwa w UE.
Największą innowacyjność reprezentują polskie firmy z branż:
To właśnie w tych sektorach polskie firmy wprowadzają najwięcej nowoczesnych rozwiązań, które zmieniają oblicze rynku.
Dla firm z sektora MŚP, które chcą rozwijać się dzięki innowacjom, otwarty jest nabór do programu „Ścieżka SMART” z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG). Program ten wspiera przedsiębiorstwa, które chcą oprzeć swój rozwój na pracach badawczo-rozwojowych i innowacjach co najmniej na poziomie krajowym. Wnioski można składać do 24 października 2024 r. w dwóch równoległych naborach: dla pojedynczych MŚP (budżet: 2,1 mld zł) oraz dla projektów na rzecz dostępności (budżet: 0,222 mld zł).
Celem programu „Ścieżka SMART” jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw poprzez realizację prac B+R, wdrożenie innowacji oraz dostosowanie działalności do wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Program oferuje wsparcie realizacji projektów modułowych, gdzie przedsiębiorca wybiera co najmniej jeden z dwóch modułów obowiązkowych (prace badawczo-rozwojowe lub wdrożenie innowacji) oraz dowolną liczbę modułów fakultatywnych (cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja, rozwój kompetencji, infrastruktura B+R).
Polskie firmy idą naprzód, tworząc nowoczesne rozwiązania i zwiększając swoją konkurencyjność na rynku europejskim i światowym.
Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami wsparcia w ramach „Ścieżki SMART” na stronie programu tutaj.
Informacje o naborze „Ścieżka SMART – nabór tematyczny Dostępność” znajdują się na stronie.
A więcej o takich programach dowiesz się z naszego newslettera.
Jakie innowacyjne projekty realizujecie w swoich firmach? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.
powrót