Unia Europejska dysponuje największą siecią handlową na świecie, która zawarła ponad 40 indywidualnych umów z krajami i regionami. Umowy te ułatwiają handel produktami i usługami między UE a jej partnerami zewnętrznymi, ograniczając lub całkowicie znosząc cła.

Uruchomiony z początkiem października przez Komisję Europejską portal Access2Markets, pomaga przedsiębiorcom w pełni wykorzystać te możliwości, oferując im wszystkie niezbędne informacje potrzebne do prowadzenia eksportu lub importu z państwami trzecimi – tj. krajami spoza Unii Europejskiej.

Począwszy od tego, czy Twoja firma jest gotowa na eksport produktów lub usług i jakie kroki musisz wykonać, aby zyskać status eksportera UE (tzw. numer EORI), po dostęp do kluczowych informacji z wybranych rynków – ceł i taryf, procedur celnych, reguł pochodzenia towarów, wymagań dotyczących produktów oraz statystyk wymiany handlowej interesujących nas produktów i usług, a także możliwość zgłaszania napotkanych barier w wymianie handlowej.

Portal składa się z pięciu głównych sekcji:

  • Towary,
  • Usługi,
  • Inwestowanie,
  • Rynki,
  • Narzędzia.

W sekcjach „Towary” i „Usługi” znajdziemy m.in. przewodnik dotyczący wywozu i przywozu towarów oraz eksportu usług, zestaw pytań, który sprawdzi, czy jesteśmy już gotowi na eksport, otrzymamy przydatne informacje o tym, w jaki sposób eksportować usługi oraz produkty, a także jak znaleźć odpowiedni rynek i nabywcę. Dostępne są też statystyki handlowe dotyczące Twojego rynku docelowego.

Z myślą o przedsiębiorcach planujących pośrednie oraz bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) stworzono kolejną sekcję – „Inwestowanie”, w której omówiono trzy filary międzynarodowej polityki inwestycyjnej UE obejmujące ułatwienia inwestycyjne, liberalizację inwestycji oraz ochronę inwestycji. Znajdziemy tu również wykaz głównych pojęć związanych z BIZ oraz informacje jak monitorować bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

W sekcji „Rynki” sprawdzisz m.in. czy Twoja firma może skorzystać z preferencyjnej umowy handlowej danego państwa z UE – takie dwustronne umowy Unia Europejska podpisała z 80 krajami (ponad 40 umów), dzięki czemu ma największą sieć handlową na świecie. W zależności od charakteru, umowy te koncentrują się na znoszeniu ceł, bardziej kompleksowym dostępie do rynku, ujednoliceniu przepisów oraz na rozwoju. Sprawdzisz też, jakie wymogi dotyczące zezwoleń i licencji, wzajemnego uznawania dyplomów i kwalifikacji, czy szczególnych ograniczeń w niektórych sektorach usług obowiązują na interesujących Cię rynkach.

Kolejną sekcją są „Narzędzia”, gdzie znajdziemy materiały instruktażowe, glosariusz, a także historie małych i średnich przedsiębiorców zajmujących się eksportem i importem, którym wiedza z portalu pomogła w międzynarodowym rozwoju biznesu. Jest też dostępny FAQ z najczęściej zadawanymi pytaniami, np. w przypadku, kiedy taryfa odnosi się do wagi, to czy jest to waga brutto czy netto, czy można uzyskać wykaz produktów ze stawkami celnymi 0 proc. albo czy żywność przywożona do UE musi pochodzić z zakładu zatwierdzonego przez UE plus wiele innych odpowiedzi na pytania zadawane przez przedsiębiorców z całego świata.

Aby skorzystać z niższych lub zerowych ceł, należy przestrzegać pewnych „reguł pochodzenia”. Z pomocą w ich ustaleniu przychodzi nam ROSA (ang. Rules of Origin Self-Assessment), czyli interaktywny przewodnik, który zawiera wskazówki określające reguły pochodzenia produktów – wywóz i przywóz – dla takich państw i regionów jak Kanada, Ameryka Środkowa, Kollumbia, Peru, Ekwador, Japonia, Korea Południowa i Wietnam.

Twórcy portalu nie pominęli również bardzo ważnej dla przedsiębiorców kwestii tzw. Brexitu. Ponieważ okres przejściowy kończy się w dniu 31 grudnia 2020 r., portal Access2Markets udostępnia informacje dotyczące zapowiedzianych przez Zjednoczone Królestwo taryf, procedur i formalności, które będą miały zastosowanie do wywozu z UE do Zjednoczonego Królestwa od dnia 1 stycznia 2021 r. w przypadku braku porozumienia w sprawie przyszłej umowy o partnerstwie.

Jak zacząć?

Przygodę z portalem można rozpocząć od przeklikania poszczególnych jego sekcji, by zobaczyć, jakiego rodzaju informacje kryją się za każdą z nich. Dużym ułatwieniem jest funkcja osobistego asystenta, dostępna z poziomu stronu głównej. Jeśli chcemy szybko wyszukać informacje o cłach i taryfach, robimy to w trzech krokach: w pierwszym oknie wyszukiwania wpisujemy kod HS lub nazwę produktu, w drugim państwo pochodzenia a w trzecim państwo przeznaczenia i czekamy na pojawienie się rekordów.

W tym kontekście bardzo przydatnym narzędziem jest wyszukiwarka kodów HS (ang. Harmonized System) opracowanych przez WCO (ang. World Customs Organization), czyli Światową Organizację Celną. Kody HS standaryzują klasyfikację wszelkich towarów i usług w handlu międzynarodowym i to nimi posługujemy się podczas rozliczeń celno-skarbowych.

Kodów lub nazw kryjących się za tymi kodami będziemy potrzebować do wyszukiwania informacji o taryfach i cłach, a także wymaganiach dotyczących produktów, w zależności od kraju pochodzenia i kraju docelowej sprzedaży.

Podstawowa wersja portalu jest dostępna w języku angielskim. Oczywiście można skorzystać ze wszystkich wersji językowych państw członkowskich UE, w tym z wersji polskojęzycznej. Należy mieć jednak na uwadze, że tłumaczenie bazuje na technologii uczenia maszynowego i nie zawsze jest doskonałe.

Opracowanie: Enterprise Europe Network Polska

powrót

KALENDARZ WYDARZEŃ

PRZYDATNE LINKI

EEN Olsztyn 2023
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.